02188888648

انواع کامیون

خاور , کامیون تک , کامیون جفت , انواع تریلی...

انواع کامیون حمل بار و دسته بندی های ماشین های باربری

۴.۲
(۱۲۱)

کامیون، شامل دسته بندی کلی از ماشین های حمل بار است. در تعریف کلی کامیون وسیله نقلیه موتوری برای حمل بار است که برای حمل و نقل زمینی بارهای سنگین استفاده میشود. کامیون ها دارای انواع مختلفی هستند که بسته به نوع کار , حجم بار , وزن بار و نحوه جابه جایی در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. کامیون ها دارای ظرفیت های مختلفی هستند که به طور معمول این ظرفیت از ۴ تن به بالا شروع می شود.

انواع کامیون در صنعت باربری ایران

اگر در اینترنت جستجو کرده باشید دسته بندی های مختلفی برای کامیون ها مشاهده می کنید. ما در این مقاله انواع کامیون و ماشین های باری که در صنعت حمل و نقل و باربری ایران فعالیت دارند را به شما معرفی می کنیم.

انواع کامیون , بر اساس میزان ظرفیت

اگر شما برای حمل بار خود به دنبال یک وسیله باری باشید اولین نکته ای که اهمیت پیدا می کند وزن بار شما است . چرا که نوع وسیله نقلیه باربری بر اساس وزن بار شما انتخاب می شود .انواع ماشین های باری موجود در ایران بر اساس ظرفیت :

وانت بار : 

برای حمل بارهای کوچک و سبک از این وسیله باربری استفاده می شود.

وانت بار

وانت نیسان :

این وسلیه باربری که توانایی حمل بار تا ۲ تن را دارد.

وانت نیسان

خاور :

کامیونت هایی که دارای ظرفیت بین ۳ تن تا حداکثر ۶ تن هستند . که خاور مسقف اکثرا توسط اتوبار ها جهت حمل اثاثیه به کار گرفته می شوند.

خاور

کامیون تک محور :

این وسیله که به کامیون تک شهرت دارد ظرفیت حمل ۱۰ تن بار را دارد.

کامیون تک محور

کامیون دو محور :

این نوع کامیون را اصطلاحا کامیون جفت می نامند و کامیون جفت ظرفیت حمل ۱۵ تن بار را دارد.

کامیون جفت

تریلی :

همان کشنده های هستند که انواع بارکش را حمل می کنند و برای بار های بالای ۱۵ تن از آنها استفاده می شود و حداکثر وزن استاندارد مجاز برای تریلی ها ۲۲ است.

تریلی

 

انواع کامیون , بر اساس نوع کاربری و نوع اتاق

در ادامه می توانید انواع ماشین های باربری را بر اساس نوع کاربرد و نوع اتاق آنها مشاهده کنید . در مطلب باربری تریلی به صورت تخصصی در مورد انواع تریلی توضیح داده شده است.

کامیون اتاق‌دار:

کامیونی که حداکثر ارتفاع دیواره مقاوم اتاق بار آن از کف اتاق ۱٫۵ متر باشد. برای حمل خرده بار,  میوه و تره بار , مواد غذایی , برنج , مصالح و … از کامیون اتاقدار استفاده میشود.

کامیون اتاق‌دار

کامیون لبه‌دار:

به نوع بغل باز شو یا بغلدار هم میگویند .کامیونی که حداکثر ارتفاع دیواره مقاوم اتاق بار آن ازکف اتاق ۸۰ سانتیمتر باشد. که برای حمل بار هایی که با لیفتراک بارگیری می شوند معمولا از ماشین های لبه دار استفاده میشود. دیواره های کناری این ماشین باز می شوند.

کامیون لبه دار

کامیون تیغه‌دار:

کامیونی که قسمت بار آن به وسیله تیغه‌ای طولی به دونیمه مساوی تقسیم شده باشد. این نوع بارکش برای حمل و جابجایی کانتینر ها استفاده میشوند.

تریلی تیغه دار

کامیونی کفی:

کامیونی که قسمت بار آن دیواره نداشته باشد. از این بارکشی هم برای حمل سنگ , پالت , خودروهای سنگین و .. استفاده می شود.

تریلی کفی

کامیون سقف‌دار (مسقف):

کامیونی که قسمت بار آن به صورت محفظه سرپوشیده ساخته شده‌است. مزیت این نوع ماشین محفوظ بودن بار است . همچنین برای بارهای سبک و حجیم از این نوع وسیله استفاده میشود.

خاور مسقف

کامیون یخچال‌دار:

کامیون سقف داری که قسمت بار آن دارای تجهیزات سردکننده باشد. همانطور که از نام این وسیله پیداست برای حمل مواد غذایی مانند گوشت و لبنیات از ماشین یخچالدار استفاده می شود.

کامیون یخچال دار

کامیون تانکر (باری مخزنی):

کامیونی که قسمت بارآن به صورت مخزن بسته و برای حمل انواع مایعات ساخته شده‌است. تانکرهای مواد غذایی معمولا از جنس استیل هستند و به طور معمول هر تانکر به صورت تخصصی یک مایع خاص را حمل میکند. برای مثال , تانکر آب , تانکر روغن خوراکی , تانکر روغن صنعتی , تانکیر شیر و …

کامیون تانکر

کامیون بونکر:

کامیونی که قسمت بارآن به صورت مخزن بسته و برای حمل انواع جامدات شکل پذیر (فله) مانند سیمان که در ساخت بتون کاربرد دارد ساخته شده‌است.

کامیون بونکر

کامیون مخلوط‌کن (میکسر):

کامیونی که قسمت بار آن به صورت مخزن بسته ودارای دستگاه مخلوط کن باشد. این نوع کامیون برای مخلوط و میکس کردن مواد تشکیل دهنده بتون و حمل آن به محل مصرف استفاده می‌شود. این کامیون دارای یک مخزن گردان می‌باشد تا بتون تا رسیدن به مقصد سفت و خشک نشود.

کامیون میکسر

کامیون کمپرسی:

کامیون اتاق داری که تخلیه بار آن به وسیله دستگاه کمپرس انجام می‌شود. که معمولا برای حمل مصالح ساختمانی , بار های فله , خاک و … از کامیون کمپرسی استفاده می شود.

کامیون کمپرسی

تریلی ترانزیت (چادری) :

بارکش مسقفی که توسط برزنت پوشیده شده و معمولا برای بارهای گمکری و صادراتی از آن استفاده می شود و همین علت به آن تریلی ترانزیت گفته می شود.

تریلی ترانزیت چادری

تریلی جامبو :

نوعی تریلی چادری است که در بارکش آن حجم بیشتری از کالا (حدود نصف دهنه) بارگیری میشود.

تریلی جامبو

بوژی :

هزارچرخ یا بوژی یا ارابه واگن نوعی تریلر دارای محورهای متناسب با میزان بار است و برای حمل بارهای بسیار سنگین به منظور کاهش فشار بار بر روی جاده، راه آهن و همچنین وسایل نقلیه بکار می‌رود.

تریلی بوژی

به این مطلب امتیاز بدهید

میانگین ۴.۲ / ۵. تعداد آرا: ۱۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت مورد نظر خود را وارد کنید